Wielkanocne życzenia

23 marca 2015
gallery_(1)

gallery_(1)

gallery_(1)

„Wielkanocne życzenia z Kozłówki” – to hasło wystawy w galerii „Z ogrodu”. Zgromadziliśmy na niej kilkadziesiąt kart pocztowych z życzeniami. Wysłali je do Muzeum przyjaciele tej placówki: muzealnicy, historycy, politycy, duchowni. Najciekawsze życzenia dla Kozłówki można odczytywać na ekspozycji.

Ponadto, z okazji zbliżających się świąt, w galerii można wyposażyć się w pocztówki zaprojektowane przez pracowników Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Dopełnieniem wystawy jest plansza poświęcona ważnym wydarzeniom z życia mieszkańców Kozłówki, które przypadały właśnie w czasie Wielkanocy. Jest m.in. wzmianka o pierwszym „Dyngusie” Konstantego Zamoyskiego i świątecznych posiłkach w pałacu. Kolejną przywoływaną historią jest informacja o pobycie w Kozłówce księdza Stefana Wyszyńskiego w czasie II wojny światowej. Późniejszy Prymas Tysiąclecia ukrywał się w majątku Zamoyskich w latach 1940–1941. Sprawował wówczas posługę kapłańską. W muzealnych archiwach zachowały się zdjęcia z uroczystości świecenia pokarmów w Nasutowie. Prezentujemy je również na wystawie.

21 i 22 marca galeria była miejscem warsztatów wyrobu palm wielkanocnych.

Prowadziła je pasjonatka tradycji z okolic Kozłówki, Ilona Jaksim.

28 i 29 marca w godz 11.00 – 16.00 zapraszamy do galerii „Z ogrodu” na warsztaty wielkanocne.

Poprowadzi je garncarz, Andrzej Joński z Pryszczowej Góry. Uczestnicy zajęć będą mogli własnoręcznie ozdobić gipsowe jajka, kurczaki i kaczątka.

Alert Systemowy