- Strona główna
- Wydarzenia
- VI Sesja naukowa z cyklu „Akademia Kozłowiecka”
W dniu 15 czerwca 2019 r. odbyła się szósta sesja naukowa z cyklu „Akademia Kozłowiecka”. Konferencja została przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Lublinie i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Rozpoczęła ją Msza Święta w kaplicy pałacowej odprawiona w intencji rychłej beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jej dodatkową oprawę stanowiła wystawa planszowa „Rodzina Bogiem silna”, przygotowana i udostępniona przez „Civitas Christiana”, przedstawiająca nauczanie Kardynała Wyszyńskiego poświęcone rodzinie w wymiarze domowym, społecznym i narodowym.
Słowa wprowadzające do szóstego spotkania wygłosili: Anna Fic-Lazor, Dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, oraz Marcin Sułek, Dyrektor Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie. Pierwszy wykład „Bóg, rozum, absurd a kultura narodowa” wygłosił ksiądz Piotr Świerczek z KUL, a kolejny „Prymas-Rodzina-Media” wygłosiła dr hab. Małgorzata Gruchoła, prof. KUL.
Podczas spotkania dyrektor Marcin Sułek dokonał prezentacji książki z płytą „Civis Christi” – niezwykłej muzycznej opowieści o życiu i kapłańskiej posłudze Stefana Kardynała Wyszyńskiego, autorstwa śp. Romana Kołakowskiego, wydanej przez IW Pax 2019.
Przez kilka godzin w namiocie rozstawionym w zabytkowym parku odbywała się prezentacja i promocja planszowych gier edukacyjnych: „ABC Miłości”, poświęconej życiu i nauczaniu Kardynała Wyszyńskiego, wydanej przez Fundację „Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego”, oraz „Ornamenty, Sentymenty” i „Pałacowy zawrót głowy”, opracowanych przez Katarzynę Giżkę, a wydanych przez firmę „Lubigier”. Zabawy edukacyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, wśród których była też liczna grupa uczestników VII Zjazdu Dużych Rodzin, odbywającego się w Lubartowie.
Na zakończenie konferencji dyrektor Anna Fic-Lazor zaprosiła uczestników spotkania do zwiedzania nowej muzealnej wystawy czasowej „Róża do wszystkich rzeczy…”