Pejzaż z Kampanii z ruinami akweduktu”

gallery_(3)

gallery_(3)

gallery_(3)

Pejzaż z Kampanii z ruinami akweduktu”

Albert Arnz (1832–1914)

Niemcy, 1879 r.

Płótno, olej

Wys. 90 cm, szer. 134 cm

Sygn.: w prawym dolnym rogu obrazu „Albert Arnz D.F (?)/79”

Nr. inw. MPK/MR/135

Obraz przejęto z Muzeum Historycznego m. st. Warszawy protokołem z dnia 8.02.1956 roku.

Literatura: Thieme, Becker, t. II, s.148; Saur, „Allgemeines Künstlerlexikon”,t. 5, s. 259; „…zaczęło się w Kozłówce, historia dokonań pierwszego muzeum w powojennej Polsce (1944–2014)”, cz. II, „Nabytki. Katalog wystawy”, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce 2014, poz. 12.

Obraz przedstawia rozległy pejzaż historycznej krainy, znajdującej się w południowej części Półwyspu Apenińskiego – Kampanii. Nazwa regionu pochodzi od łac. Campania felix, co znaczy „szczęśliwy kraj”, a dzięki bajecznym, sielankowym krajobrazom często stawał się on inspiracją artystów.

Pejzaż namalował w 1879 roku Albert Arnz, niemiecki malarz, którego obrazy przedstawiają koncepcję Akademii Sztuki w Düsseldorfie.

W latach 1854–1860 Arnz studiował malarstwo pod okiem dwóch nauczycieli: Andreasa i Oswalda Achenbacha, znanych jako „alfa i omega krajobrazów”, w żartobliwym nawiązaniu do inicjałów imion artystów.Oswald Achenbach ożenił się z siostrą Arnza i wielokrotnie wspólnie podróżowali do Włoch. W pracach można dostrzec ogromny wpływ twórczości szwagra. Szczególnie jest to widoczne w doborze kolorów i kształtów, a także przy zastosowaniu światła i cienia. Arnz malował nie tylko nastrojowe włoskie krajobrazy. Jego dzieła nawiązują również do romantycznych zakątków Niemiec i Szwajcarii.

Na kozłowieckim obrazie, ukazującym krajobraz Kampanii, widz może dostrzec pomarańczowożółte ruiny akweduktu rzymskiego, od których ku prawej stronie biegnie polna droga. Na niej przedstawiona została grupa wędrowców w regionalnych strojach, rozciągnięta w długi szereg. Na pierwszym planie, niemal pośrodku obrazu, artysta umieścił jadącą na osiołku dziewczynę w czerwonej sukience i idącego obok niej chłopca, ubranego w brązowe spodnie do kolan, białą luźną koszulę i kapelusz. Przy ścieżce, po prawej i lewej stronie, można dostrzec wypalone słońcem, brunatno-brązowe zarośla. W tle znajduje się sinoniebieska sylwetka Wezuwiusza. Spoza kłębiastych, żółtych i żółtawobiałych chmur prześwituje błękitne niebo.

Pejzaż Kampanii, autorstwa Alberta Arnza, można podziwiać w jednej z kozłowieckich łazienek.

Opr. Beata Filipowicz

Alert Systemowy