Panie z dworów i pałaców

29 kwietnia 2006

28 kwietnia – 31 października 2006

Panie z dworów i pałaców

scenariusz: Sławomir Grzechnik, współpraca: Anna Chwalińska; oprawa plastyczna: Anna Fic-Lazor

miejsce ekspozycji: teatralnia zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce

wydawnictwa: folder

Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki wybitnych kobiet z rodzin ziemiańskich i arystokratycznych, ich rolę w życiu społecznym, kulturalnym, a nierzadko i politycznym. Ukazano działalność pań na polu edukacji, dobroczynności, sztuki – jako twórczynie i jako muzy, a także animatorki życia artystycznego. Kobiety słynęły z gorącego patriotyzmu, zarówno w czasach niewoli, jak i po odzyskaniu niepodległości, biorąc czynny udział w pracach różnych organizacji. Jedną z takich młodych, energicznych właścicielek ziemskich była Jadwiga Zamoyska z Kozłówki, naczelniczka Sokolic w Związku Sokolstwa Polskiego. Ale panie to także piękno, uroda, wytworne stroje, biżuteria. Oprócz zdjęć i dokumentów różnorodnej działalności kobiet, pokazano także portrety słynnych piękności stworzone przez zafascynowanych nimi artystów, modę, drobne przedmioty codziennego użytku, bez których trudno się obejść każdej damie i które tworzą wokół niej tę specyficzną, trudną do zdefiniowania aurę kobiecości.