Autor: Beata Filipowicz

„Akordeon niejedno ma imię. Współczesna odsłona akordeonu i muzyki etnicznej”

22 czerwca 2023
Jakub Stefaniak

Jakub Stefaniak

Jakub Stefaniak

Sobota, 1 lipca 2023, godz. 17:00

Kaplica Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

 

FILIP PYSZ – trąbka

JAKUB STEFANIAK – akordeon

KAMIL GOSEK – kontrabas

 

W programie: melodie Lubelszczyzny aranżowane na kontrabas, trąbkę i akordeon

 

Zespół „Projekt Lubelski” powstał z inicjatywy trzech muzyków pochodzących z Lublina i okolic – Jakuba Stefaniaka, Filipa Pysza oraz Kamila Goska. Idea wspólnego tworzenia muzyki artystycznej, nawiązującej do muzyki etnicznej, pojawiła się już w czasach szkolnych (wszyscy muzycy ukończyli Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie). Okazją do zrealizowania pomysłu stało się uzyskane przez Jakuba Stefaniaka, pomysłodawcę powstania zespołu, stypendium Prezydenta Miasta Lublin na realizację projektu z zakresu twórczości artystycznej. Artyści wspólnie zadecydowali o skomponowaniu utworów nawiązujących do lubelskich melodii ludowych, które odnaleźć można w monografii Oskara Kolberga „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Efektem tych działań stała się płyta zatytułowana „Projekt Lubelski”, zawierająca siedem kompozycji odwołujących się do wybranych tekstów i melodii miejscowości oraz dzielnic Lublina.

Zespół cechuje wysoki kunszt wykonawczy, pasja do odkrywania nowych przestrzeni muzycznych oraz ogromna energia wyzwalana podczas koncertów.

 

Filip Pysz - urodzony w Lublinie w roku 1997. Naukę gry na trąbce rozpoczął w wieku 13 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie mgr. Roberta Mrówczyńskiego. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich i warsztatach, m.in. u profesorów takich jak: Pierre Badel, Steve Leisring, Paul Archibald, Vladimir Pushkarev, Nicolas Thompson, Uwe Koller i wielu innych. Od 2016 roku współpracował z orkiestrami takimi jak: Filharmonia Lubelska, Sinfonietta Cracovia, Polska Opera Królewska, Brandenburg Concerto Berlin, Música Florea, {oh!} Orkiestra historyczna, Altberg Ensemble, Goldberg Ensemble i wieloma innymi. Skończył studia w klasie trąbki naturalnej dr. hab. Tomasza Ślusarczyka w krakowskiej Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego, z którą współpracuje. Przez cały okres swojej działalności nagrał wiele koncertów w kraju i za granicą. Jest czynnym i ambitnym muzykiem, najbardziej ceni sobie współpracę i grę zespołową. Interesuje się przede wszystkim wykonawstwem muzyki dawnej. Na stałe związany jest z Teatrem Muzycznym w Lublinie.

Jakub Stefaniak – muzyk, akordeonista, kompozytor, aranżer. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, gdzie uczył się pod kierunkiem mgr. Zbigniewa Czuryło. Swoją edukację kontynuował w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie pod okiem prof. dr hab. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak. Studia licencjackie, w klasie akordeonu prof. dr. hab. Joachima Pichury oraz dr. hab. Piotra Chołołowicza, ukończył w 2019 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W tejże uczelni uzyskał w 2021 roku dyplom magisterski z wyróżnieniem, kształcąc się pod okiem dr. hab. Piotra Chołołowicza oraz dr. Marcina Jabłońskiego. Od 2021 roku jest słuchaczem Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich i warsztatach, pracując pod okiem: Włodzimierza Lecha Puchnowskiego, Bogdana Dowlasza, Wołodymyra Runchaka, Francka Angelisa, Giorgio Dellarole, Pawła Fenyuka, Josepha Petrica, Mikko Luomy czy Macieja Frąckiewicza.

Artysta koncertuje jako solista i kameralista, jak również jako członek orkiestr. Występował m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Słowacji oraz w salach koncertowych Filharmonii Lubelskiej i Filharmonii Dolnośląskiej. Wszechstronne zainteresowania Jakuba Stefaniaka mają swoje odzwierciedlenie w jego działalności artystycznej. Swoboda w poruszaniu się w odmiennych stylistykach świadczy o otwartości i ciągłej chęci eksploracji różnych gatunków muzycznych.

Kamil Gosek urodził się w Lublinie w 1997 roku. Naukę gry na kontrabasie rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie mgr. Dariusza Waćkowskiego. W 2022 roku zakończył studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie kontrabasu prof. Joanny Krempeć - Kaczor. W tym samym roku rozpoczął studia w klasie Kontrabasu barokowego mgr. Christiana Zincke i dr. Łukasza Macioszka. Współpracował z różnymi orkiestrami Symfonicznymi i Kameralnymi na terenie całego kraju m.in. z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” oraz Capella Bydgostiensis.

Bilety dostępne tylko w kasie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i online https://bilety.muzeumzamoyskich.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=76007

 

 

 

Alert Systemowy