Ich portret

18 maja 2013
gallery_(7)

gallery_(7)

gallery_(7)

18 – 26 maja 2013

Ich portret

fotografie z kolekcji Grupy Twórczej MOTYCZ

miejsce: galeria "Z Ogrodu"


„Każda z fotografii to oddzielna historia konkretnego człowieka, często spracowanego i zmęczonego, ale cierpliwego i pełnego nadziei. Pojedyncze zdjęcia tworzą zaś jedną historię, opowieść o ludziach, którzy przywiązani do ziemi, tradycji i wiary, swoim prostym życiem przeciwstawiają się wszechobecnemu cynizmowi, nieustannej konsumpcji i pogoni za sukcesem”. 
(z zaproszenia na wystawę „Ich portret” Grupy Twórczej MOTYCZ)

Zwyczajni, starsi ludzie. Ich troski i radości. Codzienność zatrzymana w kadrze. Proste czynności: praca w ogrodzie, na polu, spotkanie z sąsiadami, wyprawa po zakupy. A także prowincja, rozumiana jako…pozytyw. Bez pośpiechu, gonitwy, ciągłej walki o byt w miejskiej dżungli. W poszukiwaniu bohaterów swoich fotografii autorzy zdjęć nie musieli wyjeżdżać daleko. Niejednokrotnie wystarczył zwyczajny spacer z aparatem fotograficznym. Jednak do wykonania zdjęć, eksponowanych na wystawie niezbędne były: uważność i wrażliwość. A są to cechy uważane przez współczesnych za niemodne. Takie właśnie „niemodne” są twarze, patrzące w stronę obiektywu aparatu fotograficznego. Może jednak – na czas wystawy – warto odłożyć na bok obowiązujące trendy i zostać na peryferiach?
Grupa Twórcza „MOTYCZ” powstała jesienią 2011 roku w „Osikowym Dworze” Małgorzaty i Kuby Szymańskich w podlubelskim Motyczu. Tworzą ją osoby zafascynowane fotografią. Trzon zespołu stanowią członkowie Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „KLATKA”: Grażyna i Dariusz Hankiewiczowie; Tomasz Młynarczyk; Krzysztof Sak oraz Kuba Szymański. Stałym gościem „KLATKI” jest także znany lubelski fotografik, Krzysztof Anin Kuzko.

Diaporama „Ich portret” Grupy Twórczej MOTYCZ

Alert Systemowy