- Strona główna
- Ekspozycje
- Stałe
- Park
- Pomniki przyrody
- Dąb szypułkowy (łac. Quercus robur) „Bartman”
Obwód pnia 444 cm (2021 r.)
Patronem drzewa jest profesor Edward Bartman (1929–2018) wybitny architekt krajobrazu i planista krajobrazu, projektant ogrodów współczesnych i rewaloryzacji historycznych, wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, członek międzynarodowych i krajowych organizacji działających na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego. Twórczość badawcza profesora po dziś dzień jest wysoko ceniona w środowisku architektów krajobrazu i wykorzystywana w działalności projektowej i realizacyjnej. Profesor Edward Bartman był przyjacielem muzeum. Wielokrotnie służył radą w skomplikowanym procesie rewaloryzacji kozłowieckiego parku. Jego imieniem został nazwany jeden z największych dębów szypułkowych na terenie założenia pałacowo-parkowego. Dąb ten stanowił główną scenografię do spektaklu plenerowego „Drzewo”, opartego na tekście Wiesława Myśliwskiego, który odbył się 11 lipca 2010 roku. Reżyserem i jednym z głównych odtwórców był Stefan Schmidt z Fundacji Kresy 2000. Pamiątką po tym wydarzeniu jest drewniana kapliczka przymocowana do pnia drzewa.
Dąb szypułkowy „Bartman” został wpisany na listę pomników przyrody na mocy Zarządzenia Wojewody Lubelskiego nr 56 z dnia 21.10.1988 roku w sprawie uznania za pomniki przyrody.
Ciekawostka: dąb po kilkusetletnim leżeniu w wodzie, na skutek reakcji garbników zawartych w drewnie z solami żelaza, czernieje, zachowując przy tym swoje właściwości mechaniczne. Jest to tzw. czarny dąb („polski heban”). Można go rozpoznać oglądając parkiet w pałacu na reprezentacyjnym piętrze.