- Strona główna
- Wydarzenia
- XV Akademia Kozłowiecka w Kozłówce
W dniu 16 marca 2024 r. w Kozłówce odbyła się piętnasta sesja naukowa z cyklu „Akademia Kozłowiecka”, przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Lublinie i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Akademia Kozłowiecka, przybliżająca życie i nauczanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz naukę społeczną Kościoła, nawiązuje do wykładów prowadzonych przez przyszłego Prymasa Polski dla sióstr franciszkanek i osób przebywających w czasach okupacji hitlerowskiej w kozłowieckim majątku Jadwigi i Aleksandra Zamoyskich. Rozpoczęte w 2018 roku spotkania stały się już tradycją i ważnym wydarzeniem w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Konferencję tradycyjnie rozpoczęła Msza św. odprawiona w kaplicy pałacowej. Jej celebransem był ksiądz dr Krzysztof Stola, Asystent Oddziału, który wygłosił też tematyczną homilię. O oprawę muzyczną zadbała Schola Duszpasterstwa Akademickiego KUL.
Podczas uroczystej inauguracji kolejnego roku działalności Akademii Kozłowieckiej w sali teatralnej pan Marcin Sułek, Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, złożył na ręce Sławomira Grzechnika, Zastępcy Dyrektora Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, list gratulacyjny z okazji 80-lecia istnienia Muzeum wraz z podziękowaniami za wieloletnią współpracę związaną z rozpowszechnieniem pamięci o Bł. Stefanie Wyszyńskim.
Podczas sesji naukowej zaprezentowano cykl wykładów:
„PRO MEMORIA unikatowe świadectwo niestrudzonej działalności Bł. Stefana Wyszyńskiego w służbie Bogu i Ojczyźnie” – Ks. prof. dr hab. Józef Marecki, historyk i archiwista, członek Rady Programowej Pro Memoria,
„Instytut Prymasa Wyszyńskiego – zaplecze duchowe – …i nie tylko dla Prymasa Tysiąclecia” – Iwona Czarcińska, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, „Człowiek – Rodzina – Naród – Boże relacje jako fundament ładu społecznego w świetle Kazań Świętokrzyskich Bł. Stefana Wyszyńskiego” – Bogdan Kędziora, historyk, współpracownik TK Niedziela,
„Ksiądz Jan Ambroży Wadowski – między biogramem a biografią” – Ewa Zielińska, historyk, autorka prac z zakresu nauk pomocniczych historii i rękopisoznawstwa.
Po zakończeniu obrad goście zwiedzili nowe ekspozycje muzealne w oficynach pałacowych: „Rodzinny Album” i „Lapidarium”.