Aleksander Fredro w 230. rocznicę urodzin

17 czerwca 2023
Portret Aleksandra Fredry. Na zdjęciu mężczyzna w średnim wieku.  Ubrany jest w ciemną marynarkę i kamizelkę oraz w jasną koszulę. Pod szyją ma wywiązany fular także w ciemnym kolorze.

Portret Aleksandra Fredry, domena publiczna.

Portret Aleksandra Fredry. Na zdjęciu mężczyzna w średnim wieku. Ubrany jest w ciemną marynarkę i kamizelkę oraz w jasną koszulę. Pod szyją ma wywiązany fular także w ciemnym kolorze.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry.

Aleksander hrabia Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w majątku rodzinnym w Surochowie niedaleko Jarosławia. Jako 16-letni chłopiec wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę w 1812 roku, dosłużył się stopnia kapitana. Za męstwo w walkach został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a przez cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte Orderem Legii Honorowej.

 

Po ustąpieniu Napoleona w roku 1815, złożył dymisję i powrócił do Polski. Zajął się sprawami społecznymi i politycznymi. Był m.in. członkiem wolnomularstwa, w roku 1829 wstąpił do Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Po wybuchu Powstania Listopadowego zaangażował się w działalność lwowskiego Obywatelskiego Komitetu Pomocy dla Powstania. W roku 1839 dołączył do grona honorowych obywateli Lwowa. Był również członkiem-założycielem Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarczego, powstałego w roku 1845.

8 listopada 1828 r. zawarł związek małżeński z Zofią de domo hr. Jabłonowską, primo voto hr. Skarbkową. W tym samym roku zmarł jego ojciec i Aleksander zajął się gospodarowaniem na odziedziczonych po nim majątkach.

 

Aleksander Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii. Doskonale znał teatr europejski i jego tradycje, do których świadomie nawiązywał w swojej twórczości. Napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych: jednoaktówek i komedii wieloaktowych, fars, grotesek i wodewilów, które szybko trafiały na sceny teatrów: lwowskiego, warszawskiego i krakowskiego. W roku 1818 napisał swoją pierwszą komedię „Pan Geldhab”. Debiutem scenicznym Aleksandra Fredry była jednak jednoaktówka „Intryga na prędce, czyli nie ma złego bez dobrego”, powstała w roku 1815, a pierwszy raz wystawiona w 1817 roku. Jednym z najbardziej znanych dzieł Aleksandra Fredry są „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca”. Pierwsza wersja tej pięcioaktowej komedii wierszem powstała w 1827 roku, ostateczna – pięć lat później. Jedną z ważnych pozycji w kanonie polskiej literatury jest „Zemsta”, napisana prawdopodobnie w 1833 roku. W jego twórczości na uwagę zasługują również „Damy i huzary”, „Pan Jowialski” czy „Dożywocie”.

Aleksander Fredro znany jest także jako twórca bajek i wierszy dla dzieci, m.in. „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” czy „Osiołkowi w żłoby dano”. Jest również autorem pamiętników z epoki napoleońskiej „Trzy po trzy”, uznanych za klasykę literatury wspomnieniowej.

 

Aleksander Fredro zmarł we Lwowie 15 lipca 1876 roku. Został pochowany w rodzinnej krypcie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach koło Lwowa.

 

W dniach 17 czerwca – 31 sierpnia 2023 roku podczas zwiedzania ekspozycji wnętrz pałacowych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, w Bibliotece, będzie można zobaczyć prezentację dzieł Aleksandra Fredry. Woluminy z XIX i początku XX w. pochodzą ze zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

 

Źródła:

https://www.granice.pl/news/aleksander-fredro-patron-2023-roku/17647

https://poezja.org/wz/Aleksander_Fredro/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Fredro

 

Podpisy do zdjęć:

  1. Portret Aleksandra Fredry, domena publiczna.
  2. Strona tytułowa rękopisu „Damy i Huzary”, w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, domena publiczna
  3. Aleksander Regulski, Portret Aleksandra hr. Fredry, domena publiczna.
  4. Pomnik Aleksandra Fredry w Krakowie, domena publiczna.

Alert Systemowy