- Strona główna
- Wydarzenia
- Oferta kulturalna Muzeum w okresie zimowym
Pokój zagadek
W Pałacu Zamoyskich w Kozłówce trwa zimowa przerwa konserwatorska, która zakończy się 5 lutego 2024 r. Z ekspozycji znikają drobne przedmioty – srebra, porcelana i szkło, które na czas sprzątania są zabezpieczane w muzealnych magazynach. Z pomieszczeń wynoszone są również meble i tkaniny, by sekcja pomocy muzealnych i konserwatorów mogła gruntownie odkurzyć wnętrza – od sufitu do podłogi.
Choć sam pałac z autentycznym wystrojem z przełomu XIX i XX wieku, łączącym tradycję europejską z polskimi tradycjami narodowymi, imponująca kolekcja obrazów Konstantego Zamoyskiego oraz bogate zbiory rzemiosła artystycznego zachowane po rodzinie Zamoyskich są niewątpliwym magnesem przyciągającym zwiedzających, to dostępna w zimowym okresie oferta kulturalna Muzeum jest znacznie szersza.
Poza pałacem do dyspozycji turystów jest 7 ekspozycji stałych, nawiązujących do dawnej kultury ziemiańskiej czy obrazujących rzeczywistość po 1945 r., wystawa czasowa przybliżająca sposób funkcjonowania majątku ziemskiego, jakim była Ordynacja Kozłowiecka oraz Pokój Zagadek.
Kozłówka na osi czasu. Multimedialna wystawa przedstawiająca historię założenia pałacowo-parkowego w postaci wideomappingu uzupełnionego projekcją filmową z komentarzem córki ostatnich właścicieli – Jadwigi „Inki” Zamoyskiej. Wystawa mieści się w Oficynie Północnej (parter).
Lapidarium. Ekspozycja przybliżająca funkcjonowanie dawnej siedziby arystokratycznej. W trzech salach można obejrzeć z bliska przedmioty, które stanowiły dawne wyposażenie pałacowej kuchni lub były związane z działaniem sieci wodno-kanalizacyjnej czy ogrzewaniem. W „Lapidarium” znajdują się także przedmioty, które zostały odkryte podczas zakończonego w 2022 roku remontu – kocioł parowy zasilający niezwykle nowoczesne, jak na początek XX wieku, ogrzewanie kaplicy pałacowej oraz ponad 100-letnie wina. Wystawa mieści się w Oficynie Północnej (podziemia).
Kaplica pałacowa z Pokojem księdza Stefana Wyszyńskiego. Kaplica pałacowa powstała w latach 1903 – 1909 dzięki staraniom I ordynata kozłowieckiego, Konstantego Zamoyskiego. Jest wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu, skąd skopiowano sztukaterie, kolumnadę, ołtarz i prospekt organowy. O wystrój wnętrza zadbał warszawski architekt Jan Heurich mł. Marmurowy ołtarz główny, stanowiący kopię ołtarza wersalskiego, dekoruje płaskorzeźba ze sceną „Złożenia do grobu” odlana przez paryską firmę Le Val d'Osne. Dziełem tej firmy są również figury aniołów, kandelabry, krzyż i świeczniki ołtarzowe. W prezbiterium znajduje się witraż ze sceną Zwiastowania, na pozostałych mamy dekorację geometryczną z herbem Zamoyskich. W kaplicy można obejrzeć także marmurową kopię nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, zmarłej we Florencji w 1837 roku i tam pochowanej w kościele Santa Croce. Kopię z jej florenckiego nagrobka, autorstwa Lorenzo Bartoliniego, wykonał Raffaello Romanelli na zamówienie Konstantego Zamoyskiego, który darzył swoją babkę miłością i wielkim szacunkiem. Przy Kaplicy prezentowana jest ekspozycja „Ksiądz Stefan Wyszyński w Kozłówce 1940 – 1941”.
Rodzinny album. To wystawa powiązana z genealogią rodu i olbrzymią kolekcją fotografii Konstantego Zamoyskiego. Główną atrakcją wystawy jest 8-stanowiskowy Fotoplastykon z prezentacjami: „Polskie rody arystokratyczne”, „Celebryci XIX wieku”, „Zamoyscy w Angoli” oraz „Rezydencje i fundacje Zamoyskich”. W ekspozycji zaaranżowano też atelier fotograficzne, a w gablotach umieszczono dawne aparaty fotograficzne oraz akcesoria służące do wykonywania zdjęć. Wystawa mieści się w Oficynie Południowej (piętro).
Powozownia. Ekspozycja prezentuje historyczne pojazdy konne z XIX i początku XX wieku, głównie ze zbiorów Muzeum - Zamku w Łańcucie. Znajdują się tutaj również rowery i bicykl, a także zabytkowe akcesoria jeździeckie oraz podróżne. Ekspozycję wzbogaca imponująca kolekcja latarni powozowych.
Galeria Sztuki. Wystawa eksponuje dzieła polskich artystów reprezentatywne dla socrealizmu oraz oficjalnej sztuki PRL-u. Zbiory te dopełnia plenerowa ekspozycja pomników zdemontowanych z różnych miejsc w Polsce. Galeria pełni rolę edukacyjną – poprzez prezentację sztuki, z której uczyniono narzędzie propagandy komunistycznej, ostrzega przed zagrożeniem, jakie niesie każdy system totalitarny.
Socrealizm. Galeria Sztuki. To druga ekspozycja kozłowieckich zbiorów sztuki socrealistycznej, prezentowana w budynku dawnej stajni remontów (koni hodowanych dla wojska), wzniesionym w latach 1897–1899. Na parterze mieści się stała wystawa dotycząca historii Polski po 1945 roku w kontekście realizmu socjalistycznego. Prezentuje dorobek twórczy polskich artystów tego okresu poprzez materiały archiwalne, filmowe, fotograficzne oraz aplikacje multimedialne. Na poddaszu znajduje się pracownia edukacyjno-oświatowa oraz magazyn studyjny zbiorów sztuki współczesnej.
Wystawa „Ordynat i jego dzieło”. Przygotowana z okazji 120. rocznicy ustanowienia ordynacji kozłowieckiej przedstawia hrabiego Konstantego Zamoyskiego w jego własnym dziele, czyli przemyślanej kozłowieckiej kreacji i dobrze gospodarczo prosperującej ordynacji, ze wskazaniem jej głównych sektorów (lasy, młyn, gorzelnia, kuźnia) oraz przybliża sylwetki kolejnych ordynatów kozłowieckich. Wystawa mieści się w Teatralni (parter).
Nowością w ofercie Muzeum jest również Pokój Zagadek, który jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi. W pełnej kłódek, szyfrów, ale i wskazówek pracowni mistrza Jana Matejki uczestnicy gry mają za zadanie pomóc artyście odnaleźć klejnot z naszyjnika Anieli Zamoyskiej, który malarz zapodział podczas pracy nad jej portretem.
Cennik oraz informacja o godzinach otwarcia Muzeum znajdują się na stronie https://www.muzeumzamoyskich.pl/ w zakładce WIZYTA
Pokój zagadek
Rodzinny album