Autor: Magdalena Pilsak

Więcej niż Hrabia… Ordynat i jego dzieło

2 października 2023
Wystawa „Więcej niż Hrabia… Ordynat i jego dzieło”

Wystawa „Więcej niż Hrabia… Ordynat i jego dzieło”

Wystawa „Więcej niż Hrabia… Ordynat i jego dzieło”

W słoneczne przedpołudnie 29 września, w towarzystwie licznych znamienitych gości, została otwarta w Teatralni Muzeum Zamoyskich w Kozłówce wystawa czasowa „Więcej niż hrabia… Ordynat i jego dzieło”. To kolejna odsłona jubileuszowego wspomnienia twórcy Ordynacji Kozłowieckiej Konstantego Zamoyskiego w 100. rocznicę jego śmierci oraz 123. rocznicę ustanowienia jego opus magnum – ordynacji.

Zapraszamy do wizyty w… Kancelarii Ordynacji Kozłowieckiej Hrabiego Konstantego Zamoyskiego, gdzie będzie można poznać kolejnych ordynatów i odbyć „podróż” po ich dobrach. A także dowiedzieć się, między innymi, co uprawiano na polach ordynackich, jaki dochód przynosił majątek i z czego słynęły lasy kozłowieckie.

Temat zarządzania ordynacją, dość trudny do zaprezentowania, ponieważ ilustrują go głównie dokumenty i rachunki, został uzupełniony obiektami ze zbiorów własnych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz pozyskanymi dzięki licznym kwerendom. Kuźnię pomogło wyposażyć Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce, o dawnym młynie ordynacji pomogli opowiedzieć jego obecni właściciele (Destylarnia rzemieślnicza Dyssov), kilka pamiątek rodzinnych udostępniła rodzina Ziębów, potomków dawnych pracowników służby leśnej ordynacji.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy, co będzie można też udokumentować wpisem w Księdze Gości Kancelaryi Ordynacji Kozłowieckiej JW. Hrabiego Konstantego Zamoyskiego. Specjalnie na tę okoliczność przygotowana została pamiątkowa pieczęć.

Zapraszamy: 29 września 2023 – 30 czerwca 2024 roku, sala wystaw w Teatralni

Kuratorki wystawy: Monika Bordzoł i Karolina Wilkowicz

Alert Systemowy