Sypialnia Hrabiego Konstantego Zamoyskiego

gallery_(3)

gallery_(3)

gallery_(3)

W sypialni hrabiego znajdują się głównie portrety jego najbliższych: rodziców – Jana i Anny z Mycielskich (po obu stronach wnęki), babki – Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej (największy; wg oryginału Józefa Grassiego z 1799 roku)

i jej brata – księcia Adama Jerzego Czartoryskiego (nad drzwiami; według W. Lesseur-Lesserowicza), kuzynki Konstantego Zamoyskiego – Pelagii z Zamoyskich primo voto Rembielińskiej secundo voto Branickiej (znakomita kopia pięknego portretu F. X. Winterhaltera), a przede wszystkim samego hrabiego i jego żony Anieli z Potockich Zamoyskiej, namalowane przez Leopolda Horowitza w 1877 roku. Między oknami intarsjowana sekretera (Niemcy, Würzburg, około połowy XVIII wieku). Na lewo od łóżka szafka na cygara i biurko-kantorek. Przed łóżkiem angielski potrójny stolik, tzw. dumb waiter („niemy kelner”), ze srebrami i platerami z wytwórni angielskich i rosyjskich.

W prawym narożniku sypialni, za parawanem, kącik toaletowy – umywalnia, a na niej zastawa łazienkowa

z porcelany czeskiej (wytwórnia Fischer-Mieg w Brezowej, druga połowa XIX wieku), malowanej na wzór japońskiej porcelany Imari.

Alert Systemowy