Sypialnia Hrabiego Adama Zamoyskiego

gallery_(26)

gallery_(26)

gallery_(26)

Sypialnia urządzona dla II ordynata w dawnym reprezentacyjnym apartamencie gościnnym. W alkowie portrety rodziców Adama Zamoyskiego – Stanisława i Róży z Potockich, nad nimi kopia obrazu Van Dycka – Jan Grusset Richardot z synem oraz wizerunki Konstantego i Anieli Zamoyskich malowane przez Leona Biedrońskiego.

Nad łóżkiem portret starszego syna Adama Zamoyskiego i ostatniego właściciela Kozłówki – Aleksandra, namalowany w 1918 roku przez Marcelego Krajewskiego. Komplet mebli pochodzi z 1930 roku z warszawskiej fabryki Z.Szczerbińskiego. Na lewo od alkowy portrety Cecylii z Zamoyskich Lubomirskiej (według F.X. Winterhaltera) i Stanisława Zamoyskiego w mundurze kawalera maltańskiego. Pod nimi kopia zegara firmy Balthazar, wykonanego dla Ludwika XVI do jego sypialni w Wersalu. Nad kanapą w stylu Ludwika Filipa podobizna księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej (według Kazimierza Wojniakowskiego),

powyżej portrety: Pietro Strozziego – marszałka Francji, Prokopa Jana Granowskiego, Teresy z Zamoyskich Czapskiej i Konstancji z Czartoryskich Zamoyskiej. Nad drzwiami do korytarzyka wizerunek królowej Marii Leszczyńskiej. Na komodzie z brązami w formie lwich skór kopia rzeźby antycznej „Wenus przykucniętej”.

Alert Systemowy